نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 گزارش ماه گزارش ماه صفحه 28

چرا بیت‌کوین برای همه جذاب است

اتاق شیشه‌ای

سال ۲۰۰۹ بود که دنیا با پدیده‌ای به نام بیت‌کویت آشنا شد؛ فناوری‌ای که خالقان آن توانستند در مدت کوتاهی آن را از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست‌پژوهی تبدیل کنند و ارزش آن را در بازارهای جهانی به طور ناگهانی ارتقا دهند. بیت‌کوین در واقع یک فضای مجازی است که در آن از تکنیک‌های رمزگذاری برای ایجاد واحدهای پول و بررسی انتقال وجوه استفاده می‌شود و سیستم آن مستقل از بانک مرکزی است.
با وجود اینکه چند سالی از مطرح شدن این پدیده نوظهور در کشور می‌گذرد اما به دلیل آثار قابل توجهی که می‌تواند بر اقتصاد کشور داشته باشد هنوز نسبت به اجرای آن تصمیم‌گیری نشده است. سال ۹۳ بود که ناصر حکیمی مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این خصوص اعلام کرده بود:«هنوز چارچوب و مقرراتی برای پول‌های اینترنتی در ایران دیده نشده و همچنان تهدید مورد توجهی از سوی این شیوه جابه‌جایی پول در کشور نداشته‌ایم تا بانک مرکزی که دیدبان پولی کشور است، بخواهد وارد عمل شود ولی در صورتی که روند فراگیری پول‌های الکترونیکی در کشور ادامه پیدا کند بانک مرکزی خود را موظف می‌داند چارچوب‌های مورد نیاز آن را تعریف کند.» هرچند قرار بر این بود تا شورای عالی فضای مجازی، برنامه‌ای برای این پول‌های مجازی و ارزهای نوپدید تدوین کند اما هنوز نتیجه این برنامه به ‌عنوان قانون تصویب و ابلاغ نشده است.
نیمه آبان امسال در نمایشگاه تراکنش ۲۰۱۶ در کنار پرداختن به موضوعات مهمی همچون اعتبارسنجی، کارت و پرداخت، امنیت و core banking در یک کارگاه تخصصی، پدیده بیت‌کوین از نظر فنی، کاربردی و کسب ‌و ‌کاری مورد بررسی قرار گرفت.

شفافیت در تراکنش‌ها

سیستم بیت‌کوین از بسیاری جهات جالب است؛ به زبان ساده یک اتاق شیشه‌ای بزرگ را با یکسری صندوق‌های کوچک شیشه‌ای درون آن در نظر بگیرید که می‌توان داخل آنها را دید. این صندوق‌ها در واقع حساب بیت‌کوین افراد مختلف است و هر کدام یک عدد منحصر به فرد دارد تا بتوانید با استفاده از آن به هر کس که مایل باشید آدرس صندوق خاصی را در اتاق بدهید. علاوه‌ بر این یک قفل و یک شکاف برای واریز پول به آن دارد. می‌توان از شکاف به داخل صندوق پول ریخت اما نمی‌توان بدون داشتن کلید از صندوق پول برداشت کرد.
از آنجا که صندوق‌ها شیشه‌ای هستند می‌توان موجودی داخل هر صندوق را دید. فرض کنید یک نفر می‌خواهد مبلغی را از یک صندوق به صندوق دیگری واریز کند. ابتدا باید وارد اتاق شود، با کلیدی که دارد صندوق خود را باز کند، مبلغ را بردارد و به صندوق دیگر بریزد. کل اتاق شیشه‌ای است پس بنابراین همه می‌توانند شاهد این ماجرا باشند. بنابراین تمام تراکنش‌های مالی بیت‌کوین و مبلغ هر حساب یا همان صندوق قابل رویت‌اند. این مساله باعث شده است در بیت‌کوین هیچ‌ کلاه‌برداری در واریز یا انتقال وجهی شکل نگیرد.

کمک به افزایش تولید ناخالص داخلی

پرداخت با بیت‌کوین، آسان‌تر از خرید با کارت اعتباری یا کارت نقدی است و می‌تواند بدون استفاده از یک حساب تجاری دریافت شود. از آنجا که معامله با آن نیز حد و مرز نمی‌شناسد و درگیر تحریم‌ها نمی‌شود، می‌تواند تولید ناخالص ملی را به ویژه در بخش صادرات افزایش دهد. همچنین می‌تواند سهم مهمی از نقدینگی را در آینده به خود اختصاص دهد.
این ابزار پرداخت در اقتصاد مقاومتی نیز قابل توجه است چرا که از جمله مهم‌ترین محورهای اقتصاد مقاومتی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور داخلی است. نقش نوآوری و تکنولوژی‌های نو نظیر بیت‌کوین در این پاردایم اساسی است و برای پیشرو بودن باید به آنها توجه داشت.

یک فضای پرداخت امن و قانونی

بیت‌کوین به دلیل امنیت بالا و امکان ردیابی تراکنش‌ها، می‌تواند مانعی برای فضای پرداخت غیرقانونی باشد. ضمن اینکه کوآنتیزاسیون بالای این ابزار امکان معاملات در سطوح مختلف را فراهم می‌کند. در مورد ویژگی امضای دیجیتال در آن، که فقط دارنده کلید رمز می‌تواند سند را امضا کند، باید گفت همه امکان تایید امضا را دارند ولی شخص امضاکننده امکان انکار امضا را ندارد.

حل پازل برای گرفتن بیت‌کوین

یکی از ویژگی‌های جالب توجه درباره بیت‌کوین این است که یک سیستم جایزه‌ مبنا بر اساس شرکت در محاسبات شبکه است. به همین دلیل اغلب کابران تلاش می‌کنند یک پازل را حل کنند. هر کس سریع‌تر پازل را حل کرد، بیت‌کوین جایزه می‌گیرد. پاسخ یک پازل در تعریف پازل بعدی تعریف می‌شود. این جایزه به دلیل افزایش امنیت شبکه است.
در یک ویدئوی تبلیغاتی، کاربری در منهتن نیویورک از BitCoin ATM استفاده می‌کند. این شخص با ورود به یک کافی‌شاپ که در راستای ارتقای برند خود دستگاهی داخل آن نصب کرده است، فرایند استفاده از بیت‌کوین را آغاز می‌کند. در ابتدای امر با معرفی خودش از طریق کیف پول الکترونیکی نصب‌شده روی دستگاه موبایل، خودش را به ماشین معرفی می‌کند. در ادامه با وارد کردن مبلغی پول خرد به دستگاه، معادل آن را به شکل بیت‌کوین در کیف پول الکترونیکی خود ذخیره می‌کند. سپس به فروشنده درخواست خرید می‌دهد و با اسکن کردن کد کیف پول الکترونیکی فروشنده، مبلغ را از طریق شبکه بیت‌کوین به حساب وی منتقل می‌کند. این کلیپ در سال ۲۰۱۴ تولید شده و در حال حاضر شرکت تولیدکننده کیوسک‌های BitCoin ATM در این زمینه فعالیت نمی‌کند. وجود مواردی نظیر کارمزد اضافی که بابت هزینه استفاده از دستگاه دریافت می‌شده از ارزش واقعی آن کاسته است. از آنجا که ارتباط بین کسب و کار ارائه‌دهنده این خدمت به مشتریان و شرکت تولیدکننده کیوسک کاملاً غیردولتی است، کانال ارتباطی بر بستر اینترنت بوده و هیچ گونه تعاملی با شبکه‌های بانکی ندارد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz