نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 گزارش ماه گزارش ماه صفحه 27

ابهام‌های برطرف نشده

شاید مهم‌ترین ابهام در روند این معامله نحوه تامین مالی آن باشد. پارس‌آنلاین چقدر ارزش داشته است؟ تاثیر آن بر EPS های‌وب چقدر است؟
از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که آیا های‌وب ۱۰۰ درصد شرکت پارس‌آنلاین را تملک کرده و پارس‌آنلاین منحل و دارایی‌ها، تعهدات و مشتریانش به های‌وب منتقل می‌شوند یا فقط سهام کنترلی پارس‌آنلاین به های‌وب منتقل شده و این شرکت با مالک یا مدیریت جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
خبرگزاری فارس در ۱۵ آبان‌ماه نکاتی را درباره این معامله یادآور شده است که به صورت خلاصه در ادامه می‌خوانید:
«برخی منابع خبری غیررسمی قیمت پایه خریداری‌شده بلوک ۲۰ درصدی سهام این شرکت اینترنتی در سال ۱۳۹۴ را ۵۲۰ میلیارد ریال اعلام می‌کنند که با احتساب سود ۴۰۰ میلیارد ریالی برآوردی این شرکت برای سال ۱۳۹۶ و در نظر گرفتن متوسط نسبت P/E (قیمت به درآمد) ۱۲ واحدی شرکت‌های مشابه، ارزش بلوک خریداری‌شده مذکور توسط مجموعه‌ای خاص در کمتر از یک سال با بیش از ۸۰ درصد با افزایشی ۴۴۰ میلیاردی روبه‌رو خواهد بود. حال این پرسش به وجود می‌آید که آیا متولیان سازمان بورس تمامی نظارت‌ها و استانداردهای سودآوری در بررسی صحت مندرجات صورت‌های مالی و شرایط آتی شرکت‌های متقاضی حضور در بازار سرمایه را در دستور کار قرار داده‌اند؟
و اینکه آیا اتفاقاتی نظیر آنچه در شرکت‌های آذرآب، ایران ترانسفو، سایپا و کنتورسازی که به واسطه حضور برخی فعالان و کارگزاری‌های بازار سرمایه در این بنگاه‌ها روی داد در عرضه سهام شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات بورس و فرابورس نیز رخ خواهد داد؟
اینکه در خصوص نحوه تسویه مبلغ خرید شرکت پارس‌آنلاین توسط های‌وب در برخی از شبکه‌های فضای مجازی به افزایش چشمگیر قیمت سهام شرکت‌ های‌وب اشاره شده، نگاه موشکافانه نهادهای نظارتی از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار را
می‌طلبد.
برخلاف آنچه در اخبار اولیه و تفاهم‌نامه بین دو شرکت ‌های‌وب و پارس‌آنلاین عنوان شده، ادغام شرکت‌ها با محو یک شرکت دارای قوانین بسیار ضعیف در کشور است و با توجه به میزان تعهدات، معافیت‌های مالیاتی، دارایی‌ها، بدهی‌ها، مالیات‌های ناشی از انتقال تجهیزات و دارایی‌های شرکت محوشونده، استفاده و تجمیع مجوزها و پروانه‌های دو مجموعه تحت نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و… پروسه‌ای بسیار زمان‌بر و پیچیده است که افشای آثار دقیق مالی ناشی از این ادغام طولانی‌مدت و با ابهامات متعددی مواجه است.
بنابراین به نظر می‌رسد در صورت تصمیم به ادغام این دو مجموعه باید شاهد توقف طولانی‌مدت نماد های‌وب و نظارت‌های دقیق بر فرایند ادغام و همچنین صورت‌های مالی منتشره توسط شرکت‌ های‌وب از سوی سازمان بورس بود.
در صورت عدم ادغام و انتقال صد درصد سهام شرکت پارس‌آنلاین، شرکت ‌های‌وب ملزم به افشای صورت‌های مالی شرکت پارس‌آنلاین است و همچنین ارائه صورت‌های مالی تلفیقی و برآورد سود حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت پارس‌آنلاین که چشم‌انداز روند سودآوری آن در سال‌های اخیر قابل تامل است، حائز اهمیت است که در صورت چنین اقدامی انتظار برای وقوع تغییرات خاص در سودآوری شرکت‌ های‌وب و حتی افزایش ارزش بازار این شرکت با اما و اگرهای مختلفی مواجه خواهد بود.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz