نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

آبان ۹۶ در یک نگاه

اراده نکرده‌ایم زیرساخت‌ها را در کشور ایجاد کنیم

رضا تقی‌پور، عضو شورای عالی فضای مجازی

ایسنا: عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: «امروز صحبت از تولید ملی و داخلی می‌کنیم، در این بحث متخصصان زیادی در دنیا وجود دارند که کارهای بزرگی انجام می‌دهند. پس چطور ما در داخل نمی‌توانیم؟ پاسخ واضح است، ما اراده نکرده‌ایم این زیرساخت‌ها را ایجاد کنیم. یکی از این زیرساخت‌ها شبکه پیام‌رسان داخلی است. همه کشورهایی که حتی از نظر فنی از ما ضعیف‌تر هستند، این زیرساخت‌ها را برای خود ایجاد کرده‌اند چون منافع ملی زیادی برایشان به همراه دارد. بحث ما بومی‌سازی است، آن هم نه تلگرام. ما باید یک شبکه پیام‌رسان داخلی راه‌اندازی کنیم.»

 

در برابر استفاده از فناوری اطلاعات همه موضع می‌گیرند

غلامرضا کاتب، دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

ایسنا: دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: «در کشور ما از فضای مجازی و اینترنت به عنوان بزرگ‌ترین معضل کشور یاد می‌شود و زمانی که بحث استفاده از فناوری اطلاعات در مدرسه‌ پیش می‌آید همه موضع می‌گیرند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته فناوری اطلاعات از بدنه دانش‌آموزان آغاز می‌شود. اگر می‌خواهیم یادگیری را در درون کشور توسعه دهیم و اگر خواهان بهره‌مندی دانشجویان و دانش‌آموزان از فضای مجازی هستیم باید این قشر را از ثمره فناوری اطلاعات که همان تولید درآمد و ثروت است مطلع کنیم.»

 

نبود راهبرد مشخص مانع حضور بخش خصوصی می‌شود

خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات

فارس: عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: «بزرگ‌ترین چالش فعلی بخش خصوصی در حوزه ICT در کشور نبود راهبرد مشخص و اولویت درکشور است .با روشن نبودن راهبرد باعث شده‌‌ایم فضای لازم برای حضور بخش خصوصی از میان برود و انتفاعی برای فعالیت اقتصادی این بخش وجود نداشته باشد. اگرچه زمانی اصل ۴۴ مصوب شد، اما به معنای واقعی اجرا نشد و قدرت لازم در اختیار بخش خصوصی قرار نگرفت.»

 

احراز هویت ساماندهی نشود برنامه‌ها ناقص ‌می‌ماند

سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

تسنیم: دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «تا زمانی‌که احراز هویت اشخاص در فضای مجازی ساماندهی نشود بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها در این فضا ناقص خواهد ماند و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر با همکاری تمامی دستگاه‌ها و به‌ خصوص سازمان ثبت احوال که به عنوان اصلی‌ترین مرکز باید در این زمینه فعالیت کند. هر ایرانی برای استفاده از خدمات اجتماعی در فضای مجازی باید هویت هوشمند داشته باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند از خدمات بانکی، درمانی، مسافرتی و … استفاده کند.»

های‌وب و پارس‌آنلاین در هم ادغام شدند

سید ایمان میری، مدیر عامل شرکت‌های وب

کانال پیوست: مدیرعامل شرکت‌های وب در بیانیه‌ای مشترک با عبدالله فاتح (مدیرعامل پارس‌آنلاین): «ادغام شرکت پارس‌آنلاین و های‌وب به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های اعلامی مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر شفاف‌سازی بازار و تشویق اپراتورهای غیردولتی برای استفاده از ظرفیت‌های بازارهای مالی به ویژه از طریق حضور در بورس صورت گرفته و امید است در پی حضور موفق شرکت‌های وب در بازار بورس و اوراق بهادار تهران، این تصمیم که برای نخستین بار در صنعت ICT کشور اتخاذ شده است، زمینه رشد و رقابت‌پذیری این صنعت در ابعاد ملی و بین‌المللی را فراهم آورد.»

 

با مصرف منصفانه کاربران نیازی به خرید حجم ندارند

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات

فارس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: «با اجرای مصوبه جدید تعرفه‌گذاری اینترنت ثابت کاهش هزینه ۳۰ درصدی را برای کاربران پیش‌بینی می‌کنیم. اطمینان داشته باشید با وجود مفهوم «مصرف منصفانه» بیش از ۸۰ درصد کاربران دیگر نیازی به خرید حجم یا پرداخت هزینه اضافه نخواهند داشت.»

 

رسوخ علم و فناوری راهکار خروج از حالت خام‌فروشی

برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت

ایرنا: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «اقتصاد ما هنوز از حالت خام‌فروشی خارج نشده و یکی از راهکارهای خروج از این وضعیت رسوخ علم و فناوری در تولیدات و صنایع است. حدود ۹۰ هزار واحد صنعتی در کشور است که اگر بخواهند با روند فعلی در مسیر دانش‌بنیان شدن قرار بگیرند، سال‌ها طول می‌کشد. حضور دانشگاهیان، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری می‌تواند روند دانش‌بنیان شدن صنایع و گسترش تحقیق و توسعه در صنعت را تسریع کند.»

 

نگاه دولت به موضوع انتقال تکنولوژی باید تغییر کند

مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات

مهر: دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات گفت: «نگاه قوانین پیشین به موضوع انتقال تکنولوژی نسبت به تولید تقاضامحور نگاه لحظه‌ای‌ بوده است. در یک نگاه واقع‌بینانه از زمان ایجاد فرایند انتخاب تکنولوژی دولت می‌بایست با کمک به بخش خصوصی راه را هموار سازد. در مرحله جذب تکنولوژی نیازمند بومی‌سازی و منطبق کردن تکنولوژی ایجادشده با نیاز صنعت کشور هستیم. از این ‌رو این اصل نیازمند تغییرات اساسی است.»

۸۰۰۰

ایسنا: رمضانعلی سبحانی‌فر، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری مجلس، گفت: «با اجرای طرح رجیستری از حدود هشت هزار میلیارد تومان قاچاق تلفن همراه جلوگیری خواهد شد.»

۶۰

ایسنا: در مرحله اول اجرای طرح رجیسترینگ تلفن ‌همراه ۶۰ درصد گوشی‌ها در شبکه مخابراتی مورد پایش قرار گرفته‌اند.

۴۷۰۰۰۰۰۰

مهر: بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک در کشور از اینترنت موبایل و پهن‌باند سیار استفاده می‌کنند.

۱۳۴۱۵۰۰۰۰

فارس: بر اساس آمار گمرک ایران در شش‌ماهه ابتدایی سال ۹۶، ۱۳۴ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار گوشی تلفن همراه از طریق گمرکات وارد کشور شده است.

۲۰۰

تسنیم: محمدجواد آذری جهرمی گفت: «وزارت ارتباطات در حال ساخت دیتاسنترهایی در عمق ۲۰۰ متری زیر زمین در نقاط مختلف کشور است که در مقابل حملات موشکی نیز مقاوم هستند.»

۴۶۳۷

سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: مجید حقی، معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری، گفت: «در سه‌ماهه دوم سال ۹۶ تعداد ۴۶۳۷ شکایت در حوزه سرویس‌های ارتباطی ثبت شده که از این تعداد به ۴۱۲۲ شکایت (بالغ بر ۸۹ درصد) رسیدگی و پاسخ لازم به مشترک ارائه شده است.»

 

تقسیم کار در مقابله با حوادث فضای مجازی مشخص شد

مهر: شورای عالی فضای مجازی در چهل و چهارمین جلسه خود با تصویب نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی مسئولیت دستگاه‌های اجرایی را در مقابله با حوادث فضای مجازی مشخص کرد. بر اساس سیاست‌گذاری صورت‌گرفته، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مسئول جمع‌آوری ادله دیجیتالی در جرائم عمومی و رسیدگی به حوادثی در فضای مجازی شد که در حوزه عمومی به وقوع می‌پیوندد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز مسئول رسیدگی به حوادث فضای مجازی در سازمان‌ها شد.

کارپوشه ایرانیان جایگزین ایمیل پستی می‌شود

ایسنا: حسین مهری، مدیرعامل سابق شرکت ملی پست، گفت: «کارپوشه ایرانیان جایگزین ایمیل پستی می‌شود، زیرا جامع‌تر است. سازمان فناوری اطلاعات در وزارت ارتباطات حدود سه سال است روی کارپوشه ایرانیان کار می‌کند. این کارپوشه در پایان دولت قبل با حضور وزیر سابق به بهره‌برداری رسید. با همکاری سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در حال تهیه شیوه‌نامه‌ها هستیم تا شهروندان بتوانند در این کارپوشه ثبت‌نام کنند.»

اعلام آمادگی ۱۵ شرکت بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در حوزه ICT

مهر: حمید احمدیان، مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات، گفت: «۱۵ شرکت بین‌المللی در حوزه‌های مشخصی از جمله سلامت الکترونیکی، لجستیک و اینترنت اشیا، مطابق با شناسایی بازار، برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند.»

شرایط واردات گوشی موبایل مسافری اعلام شد

فارس: گمرک اعلام کرد: «مسافرانی که از خارج از کشور گوشی همراه خریداری کرده باشند، موظف‌اند تلفن همراه خود را در بدو وارد شدن به گمرک محل ورود خود اظهار کنند. بر این اساس گمرک ایران با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیرتجاری صرفاً یک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه نسبت به ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه مسافری اقدام می‌کند.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz