نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

آبان ۱۳۹۵ در یک نگاه

باید محتواهای داخلی تولید ‌شود

محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت زیرساخت

فارس: مدیرعامل شرکت زیرساخت گفت:«تاکنون ۱۵ درصد مسیر شبکه ملی اطلاعات را طی کرده‌ایم اما این شبکه نیاز به محتوا دارد و باید موانع را از پیش روی جوانان برداریم تا آنها محتوای مناسب را تولید کنند. در جلسه آتی شورای ملی فضای مجازی سند شبکه ملی اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد، با تصویب این سند برخی از موانع پیش روی جوانان کشور در زمینه تولید محتوا برداشته می‌شود اما اجرای این سند زمان می‌برد.»

ارائه وای‌فای در نقاط پرتراکم شهری در دستور کار است

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات

فارس: معاون وزیر ارتباطات گفت:«در حال حاضر آماده‌سازی سرویس‌های دولت الکترونیکی دستگاه‌ها به نتایج خوبی رسیده و هم‌اکنون در مرحله یکپارچه‌سازی خدمات به منظور تسهیل در دسترسی آنها برای مردم قرار داریم. بر اساس استاندارهای مورد نظر در شبکه ملی اطلاعات، دسترسی به خدمات وای‌فای در نقاط پرتراکم شهری به عنوان خدمات دسترسی در شهرهای هوشمند در دستور کار است تا شهروندان از طریق آن بتوانند به خدمات الکترونیکی بر بستر تلفن همراه دسترسی داشته باشند.»

با افزایش قیمت ثبت‌نام تلفن‌ ثابت مخالف بودم

رمضان‌علی سبحانی‌فر، رئیس کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی

فارس: رئیس کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی گفت:«زمانی‌ که قیمت ثبت‌نام تلفن ثابت از ۵۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت، قصد داشتیم از وزیر ارتباطات سوال کنیم اما پس گرفته شد. با این حال از ابتدا با افزایش تعرفه ثبت‌نام خط تلفن ثابت مخالف بودم و معتقدم مشکل درآمدی شرکت مخابرات ایران با افزایش هزینه ثبت‌نام خط تلفن ثابت حل نمی‌شود. مادامی که این رویه تغییر نکند در آینده نیز این افزایش تعرفه ثبت‌نام دردی را دوا نخواهد کرد.»

مردم اپراتور متخلف را ترک کنند

محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و اتباطات

ایسنا: وزیر ارتباطات گفت:«با راه‌اندازی طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه مردم اپراتور متخلف را ترک کنند و تغییر اپراتور بدترین تنبیه برای اپراتور است تا دیگر تخلف را تکرار نکند. مردم می‌توانند شکایات خود را به سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات منعکس کنند و شکایات پیگیری خواهد شد. همچنین دو هفته پیش نرم‌افزاری طراحی کرده‌ایم که مشترکان می‌توانند جزئیات مصرف پهنای باند خود را ببینند و تلاش می‌کنیم این نرم‌افزار سریع‌تر در دسترس مردم قرار بگیرند.»

از کندی پیشرفت طرح ریجستری گلایه‌مندیم

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

تسنیم: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت:«در حال حاضر طرح رجیستری در دست وزارت ارتباطات قرار دارد و تا آنجا که مطلعیم، تست‌های آزمایشی مربوط به این طرح در حال انجام است. اما آنچه مورد گلایه ماست، کندی پیشرفت این پروژه است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتظار دارد مراحل انجام تست‌های مختلف این طرح با سرعت بیشتری اجرایی شود.»

هیچ تشکل صنفی حق پلمب شرکت‌های آی‌تی را ندارد

اصغر رضانژاد، دبیر نظام صنفی رایانه‌ای تهران

ایسنا: دبیر نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت:«بر اساس ابلاغ دفتر وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیران کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و همچنین دفتر صنایع برق و الکترونیک این وزارتخانه، هیچ تشکلی حق ندارد شرکت‌های تولیدکننده محصولات فناوری اطلاعات را که دارای پروانه بهره‌برداری معتبر تولید از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، پلمب کند.»

برجام روی بازی‌های رایانه‌ای نیز تاثیر داشت

پیر کارده، مدیرعامل گیم کانکشن (همایش بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای)

ایسنا: مدیرعامل گیم کانکشن گفت:«برجام و برداشته شدن تحریم‌ها بر حضور شرکت‌های خارجی تاثیر داشته و خبر خوب اینکه حالا می‌توانیم با ایران کار کنیم، در حالی که پیش از نمی‌توانستیم. همچنین بسیاری از مردم به این فرصت به چشم یک شانس برای نشان دادن علاقه خود به برقراری تجارت با ایران نگاه می‌کنند. ما می‌خواهیم با شرکت‌ها مذاکره کنیم و اطمینان حاصل کنیم که افراد را به نیازهای خاصی که در صنعت بازی ایرانی دارند، برسانیم.»

چاره‌ای جز فیلترینگ هوشمند نداریم

سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

ایسنا: دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت:«فضای مجازی به خصوص در حوزه اطلاع‌رسانی بزرگ‌شده فضای واقعی است و در بخشی از این اطلاعات محتویات غیرقابل قبول یا غیراخلاقی نیز موجود است و با گسترش این فضا نمی‌توان پاک‌سازی آن ‌را با روش‌های دستی انجام داد و باید به دنبال روش‌های هوشمند بود. در رابطه با فیلترینگ هوشمند با دستگاه‌های مختلفی مذاکره کردیم و میزان‌ کارایی این دستگاه‌ها طی دو سال اخیر بهبود پیدا کرده است اما متناسب با آن تولید اطلاعات غیراخلاقی نیز گسترش یافته است. در خصوص میزان موفقیت فیلترینگ هوشمند باید گفت چاره‌ای جز فیلترینگ هوشمند نداریم و این برنامه باید موفق شود.»

۷۹

روابط عمومی وزارت فناوری اطلاعات: جدیدترین گزارش دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات نشان می‌دهد از خردادماه سال جاری تا پایان فصل تابستان پهنای باند بین‌الملل ۷۹ گیگابیت بر ثانیه رشد داشته است.

۳/۹۹

مرکز آمار ایران: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از کل خانوارهای کشور، ۱/۲۴ میلیون خانوار (۳/۹۹ درصد) در محل سکونت به تلویزیون و ۲۳ درصد از خانواده‌ها به ماهواره دسترسی داشته‌اند.

۱۰۰۰۰۰

فارس: مرتضی براری معاون حقوقی، امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:«با پیشرفت‌های انجام‌شده بخشی از سبد درآمدی خانوارها به فناوری‌های نوین اختصاص یافته، در برنامه ششم توسعه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان حجم گردش مالی بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در نظر گرفته شده است.»

۸۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

فارس: محمود واعظی وزیر فناوری اطلاعات گفت:«هم‌اکنون ۸۵۰ میلیارد تومان در زمینه ICT سرمایه‌گذاری شده است و انتظار داریم این مقدار در سال آینده گسترش یابد.»

۴۵

ایسنا: امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:«در حال حاضر عمده تمرکز ما بر بحث توسعه محتوای بومی و هدایت دارندگان محتوا به سمت ارائه خدمات بومی به مصرف‌کنندگان داخلی است و هم‌اکنون ۴۵ درصد مصرف‌کنندگان اینترنت کشور از محتوای داخلی استفاده می‌کنند.»

دکل‌ها شناسنامه‌دار می‌شوند

روابط عمومی وزارت فناوری اطلاعات: «به منظور نظارت هر چه بهتر بر تشعشعات آنتن‌ها، مواردی نظیر خرید، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی فنی شبکه اندازه‌گیری میدان امواج الکترومغناطیسی در ۷۰ نقطه از شهر تهران و شناسنامه‌دار کردن دکل‌ها نیز در حال اجراست.»

تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت تا بهمن

مهر: حسین فلاح جوشقانی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت:«تا اول بهمن‌ماه مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ترافیک اینترنت از اینترانت تفکیک می‌شود. طبق مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که کاهش قیمت ترافیک ارتباطات اینترنت و اینترانت را در پی داشته است، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت موظف شده‌اند برای محسوس شدن این کاهش قیمت، امکان تفکیک ترافیک داخلی از خارجی را فراهم کنند.»

خطوط تلفن بدون کارکرد جمع‌آوری نمی‌شود

مهر: داوود زارعیان معاون شرکت مخابرات ایران گفت:«در مورد انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم شرکت مخابرات ایران برای جمع‌آوری و بازپس‌گیری خطوط تلفن ثابت بدون کارکرد و بلااستفاده، شرکت مخابرات ایران هیچ گونه تصمیمی در این‌باره ندارد. هفته گذشته یک سازمان ۳۰۰ خط بلااستفاده را به مخابرات عودت داد. پیش‌بینی ما هم این است که مشترکان نسبت به بازگرداندن خطوطی که استفاده‌ای برایشان ندارد، اقدام کنند اما این بدان معنی نیست که مخابرات تصمیمی برای قطع کردن یا تخلیه این خطوط داشته باشد.»

استفاده از بالون مخابراتی استراتوسفری برای ارتباطات اربعین

ایسنا: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد با اتمام فاز اول پروژه بالون مخابراتی استراتوسفری، از این پروژه برای ارائه خدمات اینترنتی در اربعین سال جاری استفاده خواهد کرد. پروژه بالون مخابراتی استراتوسفری امکان انتقال اینترنت به فاصله ۲۰ کیلومتری از مبدأ را از طریق بالون‌های متصل به زمین فراهم می‌کند که این ویژگی در مواقع بحران یا شرایط تجمع موقت به کار گرفته می‌شود.

نظر بگذارید

1 نظر روشن "آبان ۱۳۹۵ در یک نگاه"

اعلان برای
avatar
مرتب‌سازی:   جدید‌ترین | قدیمی‌ترین | محبوب‌ترین
حسین یحیی پور
Member

سلام من فکر میکنم تعداد دکل ها اگه بیشتر باشه نیاز به بالن اینجور چیزا نباشه البته اگه از نظر سلامت مورد تائید باشه

wpDiscuz