نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 51 باشگاه مدیران استارت‌آپ صفحه 59

آچاره، استارت‌آپی که عرضه‌کنندگان خدمات را آنلاین در منزل می‌فرستد

خدمات منزل با چند کلیک

 آچاره زمینه کاری:  خدمات منزلنیروی انسانی:  ۴۸ نفر سال تاسیس: ۱۳۹۵

هر روز وقتی از کنار برچسب‌های متعدد تبلیغاتی روی دیوار شهر گذر می‌کرد تعدادی از آنها را برمی‌داشت. اعتقاد داشت شاید در روز مبادا به دردش بخورند. حال که برای تعمیر خانه به دردسر افتاده هیچ کدام از آنها به دادش نرسیده‌اند. مجبور شد در ساعت اوج ترافیک سراسر شهر را برای یافتن تعمیرکار زیر پا بگذارد و نتیجه‌اش شد «هیچ».
این داستان تراژیک بسیاری از ما در زندگی روزمره است. با اینکه شهر ما مملو از کاغذهای رنگارنگ تبلیغاتی نظافت خانه و لوله‌کشی و باربری و تعمیر ماشین است، اما باز هنگام نیاز با مشکل روبه‌رو می‌شویم. همیشه این سوال در ذهنم وجود داشت که آیا برای این مشکلات راه‌حلی هست؟ استارت‌آپ آچاره پاسخ این سوال را می‌دهد. «برای هر مشکلی چاره‌ای هست.»
سایت و اپلیکیشن آچاره پلتفرمی است که تمام خدمات باغبانی، دکوراسیون، نظافت، مراقبت و نگهداری، پذیرایی و بسیاری خدمات دیگر ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند با دانلود اپلیکیشن هر کدام از این خدمات را درخواست کنند و عرضه‌کننده خدمات به آنها مراجعه ‌کند.
حامد تاج‌الدین، امیرحسام صلواتی و بهمن امام سه دوست ورودی ۸۰ دانشگاه شریف هستند که پس از مدتی به ایران بازگشتند تا به قول خود از درسی که خوانده‌اند بهره ببرند و قدم مثبتی برای کشورشان بردارند. نتیجه همکاری آنها تاسیس شرکت سانا گستر سبز بود که دو محصول آچاره و اوبار حاصل این شرکت است.
برای استارت‌آپ این ماه سراغ اولین محصول این شرکت یعنی آچاره رفتیم تا دریابیم این استارت‌آپ چطور توانست در مدتی کوتاه اعتماد کاربران را جلب کند.

آغاز همکاری در دوردست‌ها

آخرین روزهای تابستان مهمان دفتر جدید آچاره شدیم. همه چیز بوی نویی می‌داد و هنوز برخی از قسمت‌ها تکمیل نشده بود. ساختمان ویلایی قدیمی بازسازی‌‌شده سه‌طبقه است و هر طبقه به یک تیم اختصاص دارد. از طبقه اول که گذر کردیم با تیم عملیاتی آشنا شدیم. طبقه دوم تیم مالی و اداری حضور داشتند و طبقه سوم مختص تیم فنی و مدیرعامل بود. از میان این سه طبقه دیواری با پوشش گیاهی عبور می‌کرد که در نظر اول نگاه مراجعه‌کننده را به خود جلب می‌کرد.
در طبقه سوم بالاخره حامد تاج‌الدین یکی از سه موسس شرکت سانا گستر سبز را ملاقات کردیم. حامد خود به تازگی از کانادا بازگشته است و دکترای رشته تجارت دارد. با اینکه یک سال و نیم بیشتر از عمر آچاره نمی‌گذرد، اما شروع همکاری حامد، امیرحسام و بهمن از دو سال پیش آغاز شده است و دوستی آنها هم قدمتی دیرینه دارد.

گذشته

حامد، بهمن و امیرحسام از دانشجویان ورودی سال ۸۰ برق دانشگاه شریف بودند. پس از پایان دوران کارشناسی حامد و امیرحسام به کشورهای دیگر مهاجرت کردند. حامد به کانادا رفت و در رشته کسب و کار مدیریت ارشد و دکترای تجارت مشغول تحصیل شد. امیرحسام نیز در سوئیس در رشته علوم کامپیوتر مدرک دکترای خود را دریافت کرد. حامد در حوزه استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کرد و امیرحسام در فضای دانشکده مشغول به کار شد.
اما بهمن در ایران ماند و پس از تحصیل در رشته ام‌بی‌ای در شرکت فولاد شغلی یافت.
با اینکه حامد و امیرحسام در کانادا و سوئیس مشغول بودند اما قصد داشتند به ایران برگردند و به دنبال ایده‌ای بودند تا بتوانند در ایران کسب‌وکاری راه بیندازند.
حامد در مورد شروع همکاری با دوستانش گفت: «من با استارت‌آپ‌ها کار می‌کردم و منتور چند استارت‌آپ بودم. در سال ۲۰۱۳ روی ایده استوری که الآن در اینستاگرام استفاده می‌شود کار کردیم، اما بنا بر دلایلی آن پروژه متوقف شد. ارتباط با تیم‌ها باعث شد من با فضای استارت‌آپ آشنا شوم. تجربه‌ای که در این دو سال کسب کردم سبب شد سانا تا اینجا پیش برود. اما می‌خواستم به ایران بازگردم، به همین خاطر تابستان به ایران آمدم و با بهمن در مورد کار صحبت کردم. او در کارخانه مشغول فعالیت بود ولی دوست داشت شغل خود را تغییر دهد. البته ما به یک فرد دیگر برای بخش فنی نیاز داشتیم.»
او ادامه داد: «در آن زمان امیرحسام سوئیس بود و می‌دانستم قصد دارد به ایران بازگردد. با او هم در این مورد صحبت کردم؛ تابستان سه سال پیش جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم تا دریابیم چطور باید کارمان را شروع کنیم.»
همکاری آنها در ایران و کانادا و سوئیس آغاز شد. البته برگزاری جلسه و هماهنگی برای صحبت در مورد ایده مشکل به نظر می‌رسید، اما این مشکل مانع راه آنها نشد و با اسکایپ و شبکه‌های اجتماعی ارتباط خود را حفظ کردند. حامد در مورد برگزاری جلسات گفت: «سه سال پیش تصمیم گرفتیم با هم کار کنیم، به همین خاطر هفته‌ای یک بار جلسه می‌گذاشتیم. متعهد شدیم هر هفته یک ساعت خاص با اسکایپ یا هر راه ارتباطی دیگری جلسه را برگزار کنیم و آن را به تعویق نیندازیم.»
در جلسات و گفت‌وگوها ایده آچاره شکل گرفت. البته در ابتدا نام این ایده آچاره نبود. به گفته حامد اسم‌های مختلف همیار، پیشکار و چاکر به ذهن‌شان خطور کرد تا در نتیجه اسم آچاره انتخاب شد.

حامد تاج الدین،امیرحسام صلواتی و بهمن امام سه دوست ورودی ۸۰ دانشگاه شریف که نتیجه همکاری آنها تاسیس شرکت سانا گستر سبز بود.

حامد در مورد اینکه چرا درخواست نیروی خدماتی را به عنوان کسب و کار برگزیدند گفت: «چون مشکل خود ما بود. همواره بهترین ایده‌های کارآفرینی از جایی شروع می‌شود که ما مشکلی را حل کنیم که باور داریم می‌توانیم حل کنیم. گاه ایده‌های ما خیلی ایده‌آل و اجرایی کردن آن غیرممکن است. اما گاه این مشکل خودمان است. به همین دلیل می‌توان آن را به ایده بدل کرد.»
البته درخواست نیروی خدماتی ایده جدیدی نیست و نمونه آن در بسیاری از کشورها وجود دارد. حامد در این‌باره گفت: «در یکی از دروس دوره دکترا گفته شد هیچ ایده جدیدی در دنیا وجود ندارد و همواره ایده‌ها را پیش از ما کسی عملی کرده است، فقط تفاوت در اجراست. در این مورد هم صدق می‌کند. این ایده مشکل ما را حل می‌کرد و فکر کردیم مشکل بقیه مردم نیز هست و در ایران باید راه‌اندازی شود.» آنها در این زمینه فرمی هم برای تحقیقات بازاریابی آماده کردند. در این فرم‌ها ۱۰ تا ۱۲ سوال در مورد سرویس‌های مورد نیاز مردم پرسیده شد و دوستان و اطرافیان‌شان با سن‌های متفاوت به این سوالات پاسخ دادند. به وسیله این تحقیق دریافتند که کاربران چه سرویسی از آنها می‌خواهند و بر اساس آن برنامه‌های خود را پیش بردند. به گفته حامد نتیجه این نظرسنجی تعجب‌آور بود، چون پاسخ کاربران با آنچه در ذهن آنها بود تفاوت داشت.
حامد و امیرحسام بهار سال گذشته به ایران بازگشتند و همکاری این سه نفر در ایران آغاز شد. آنها در طول مسیر راه‌اندازی کسب‌و‌کار نمونه اولیه محصول را آماده کردند و نسخه اندروید و پشتیبان هم نوشته شد.
در اسفندماه سال ۹۵ نیز شرکت سانا گستر سبز به طور رسمی افتتاح شد.

حال

وقتی سایت و اپلیکیشن آماده شد نوبت به استفاده از کاربران رسید، اما بحث اعتمادسازی مشکل اصلی این تیم بود. حامد در این مورد می‌گوید: «معیار ما این بود که آیا من حاضرم این سرویس را برای خودم استفاده کنم یا نه. وقتی نسخه اولیه درآمد اولین سفارش را من دادم. همه بچه‌ها از سرویس‌های مختلف استفاده می‌کردند تا مطمئن شوند سرویس‌های عرضه‌شده قابل پیشنهاد هستند یا نه.»
البته حامد معتقد است یکی از عوامل اصلی ایجاد اعتماد اطلاعات است. در توضیح بیشتر این موضوع گفت: «در حالت سنتی وقتی فردی برای نظافت پیش شما می‌آمد شما او را به اعضای دیگر خانواده نیز معرفی می‌کردید. این معرفی و تعریف از نحوه کار آن فرد همان اطلاعات است که زمینه اعتماد را فراهم می‌کند. حال من می‌توانم در پلتفرم خود اطلاعات این افراد را جمع‌آوری کنم و به مخاطب بگویم فرد عرضه‌کننده خدمات در مکان‌های گوناگون خدمات خود را چگونه عرضه کرده است و افراد مختلف به او چه امتیازهایی داده‌اند و چه نظری دارند. به این صورت اطلاعات جمع‌آوری می‌شود.»
البته آنها علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات برای عرضه‌کنندگان خدمات شرایطی نیز تعیین کرده‌اند. حامد در مورد نحوه ثبت‌نام عرضه‌کنندگان خدمات گفت: «چند مرحله داریم. مرحله اول گزینش است؛ معیارهایی تعیین کرده‌ایم و افراد باید شرایط ثبت‌نام را داشته باشند. درخواست‌کنندگان باید مدارک خود و گواهی عدم سوءپیشینه را به ما تحویل دهند. البته این بخش خیلی سخت بود و چالش داشتیم، زیرا برخی حاضر نبودند گواهی عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد بگیرند. اما ما در این قسمت سختگیرانه عمل کردیم تا اعتماد مشتریان را جذب کنیم. در مرحله دوم به افراد، موارد مختلف مانند سیاست سازمان و نحوه برخورد با مشتری را آموزش می‌دهیم. البته آموزش‌های تخصصی هم داریم؛ به عنوان مثال اینکه در کار خانه از چه مواد شست‌وشویی استفاده کنند.»
او ادامه داد: «وقتی افراد وارد عرضه خدمات ما شدند گزینش و پایش آغاز می‌شود و عملکرد آنها را بررسی می‌کنیم و اگر فردی ستاره کمتری دریافت کرد به او خبر می‌دهیم تا در رفتار یا کار خود تجدید نظر کند. خط مشی ما این است که خدمات عرضه‌کننده خدمات در حد مطلوب باشد. هم‌اکنون میانگین ما چهار و نیم از پنج است؛ یعنی ۹۰ درصد افراد رضایت دارند.»
حامد در مورد نحوه درآمدزایی آچاره بیان کرد: «درصدی کمیسیون به واسطه ارتباطی که برقرار کرده‌ایم دریافت می‌کنیم. هم‌اکنون پرداخت‌ها به صورت نقدی است ولی تا چند روز آینده امکان پرداخت آنلاین نیز فراهم می‌شود. گاه باید به مشتری تخفیف بدهیم، روی سامانه‌ای که دست عرضه‌کننده خدمات است مقدار تخفیف نمایش داده می‌شود. مشتری پول را پرداخت می‌کند و پس از آن ما با نیروی کار خود حساب و کتاب می‌کنیم. هیچ‌گاه مشتری را وارد محاسبات خود نمی‌کنیم.»
پس از ثبت‌نام افراد و شروع به فعالیت‌شان، یکی دیگر از چالش‌هایی که تیم آچاره با آن روبه‌روست، ایجاد تعادل میان نیروی خدماتی و تعداد سفارش‌هاست. به گفته حامد «اینکه بگوییم الآن ۱۰ هزار نیروی خدماتی برای تعداد سفارش‌هایی که داریم لازم است یا نه چالشی است که هر روز با آن درگیر هستیم». آنها با توجه به دیتا و اطلاعات نیروی خدماتی جذب می‌کنند. حامد و تیمش این اطلاعات را تحلیل می‌کنند و درمی‌یابند چه میزان سفارش را می‌توانند به سرانجام برسانند.

آینده

علاوه بر راه‌اندازی اپلیکیشن و سایت، آچاره برای شناخته شدن به تبلیغات و معرفی نیاز دارد. حامد در این رابطه گفت: «همیشه می‌گویند در زمان تعیین‌شده به ۸۰ درصد اهداف برسید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. به همین خاطر اولین اقدام ما این بود که در زمینه بازاریابی افراد آشنا را بیابیم تا در هزینه و زمان صرفه‌جویی شود. حتی برای سرمایه‌گذاری هم به سراغ مدیرعامل و سرمایه‌گذارهایی رفتیم که می‌شناختیم. در این میان با دو شرکت صحبت کردیم. ایده را ارائه دادیم و آنها هم پذیرفتند.»
او در مورد دلیل تبلیغ نکردن در سطح گسترده گفت: «توان مالی داریم تا در خیابان‌ها بنر بزنیم، اما توجیه ما این است که باید روی دیتا کار کنیم و در جایی هزینه کنیم که بدانیم بیشترین خروجی را برای ما دارد. هم‌اکنون باید روی مسائل مهم‌تر تمرکز کنیم.»
حامد در مورد مسائل مهم ادامه داد: «می‌خواهیم در اپلیکیشن اندروید آچاره تغییراتی ایجاد کنیم تا از نظر تجربه کاربری آسان‌تر شود. اپلیکیشن IOS نیز در گیر و دار تحریم اپ‌استور است، به همین خاطر باید مشکل آن را نیز حل کنیم. همچنین در زمینه ثبت سفارش ما نمی‌خواهیم سفارش کاذب بسازیم و مشتری نباشد و عرضه‌کننده خدمات ما ناراضی شوند. در واقع مشتری و عرضه‌کننده خدمات باید در کنار هم راضی باشند.»
به گفته حامد آنها هم‌اکنون طبق نقشه شیب بالایی دارند اما قرار نیست پرش عجیب و غریبی داشته باشند، زیرا این تیم روندی را در پیش گرفته است و بر اساس نرخ رشدی که برای هر قسمت در نظر گرفته‌اند پیش می‌روند و می‌خواهند رشد طبیعی داشته باشند.
آنها علاوه بر تغییرات گسترده در اپلیکیشن و سایت قصد دارند ارزش افزوده‌هایی نیز به خدمات خود بیفزایند.
حامد در مورد این خدمات بیشتر گفت: «یکی از اهداف ما این است که تمام خدمات را ارائه دهیم تا همیشه مشتری داشته باشیم. کاهش دغدغه‌ها یکی از استراتژی‌های ماست. می‌خواهیم مشتری کمتر به خاطر کارهای خدماتی از خانه خود خارج شود، به این ترتیب برای فصل یا هر رویدادی پیشنهاد ویژه داریم و در حال راه‌اندازی قسمت پیشنهاد ویژه هستیم. به زودی خدمات خودرو مانند تعویض روغن و لامپ و… را نیز اضافه می‌کنیم یا در کنار نقاشی، کاشی‌کاری و دکوراسیون را نیز عرضه کرده‌ایم. سعی داریم در زمینه‌هایی مانند نقاشی یا کاشی‌کاری که تخصص نداریم وارد نشویم؛ در عوض قصد داریم ارتباط خوب بگیریم و با چند مرکز پخش نیز صحبت کرده‌ایم تا شبکه خود را گسترش دهیم.»
او ادامه داد: «این یک رابطه برد-برد است؛ به عنوان مثال فردی برای کاشی‌کاری از آچاره استفاده می‌کند و در کنارش به نقاشی نیز نیاز دارد، ما به او سرویس رایگان نقاشی ارائه می‌دهیم. اگر نقاش هم قیمت خود را کاهش دهد در جایی دیگر ما جبران می‌کنیم. در این زمینه قیمت را نیز رقابتی کرده‌ایم. با عرضه‌کننده خدمات هم صحبت کرده‌ایم و به آنها گفته‌ایم وقتی تعداد سفارش‌ها افزایش می‌یابد قیمت خود را کاهش دهند. اگر کارشان خوب باشد، ماهانه مبلغی به آنها می‌دهیم.» به گفته حامد در چند ماه آینده، پس از این تغییرات، تبلیغات گسترده خود را آغاز می‌کنند. هم‌اکنون تیم آچاره بالای ۲۵۰۰ نیروی عرضه‌کننده خدمات دارد و ۵۰ هزار کاربر که از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت ثبت سفارش می‌کنند. البته نمی‌خواهند محدود به تهران باشند و در این زمینه با چند نمایندگی در شهرهای کرج، شیراز، مشهد، اصفهان و جنوب کشور صحبت کرده‌اند تا حوزه فعالیت خود را گسترش دهند.
اما آچاره یکه‌تاز خدمت‌رسانی در ایران نیست و امکان دارد به زودی رقیبانی ظهور کنند.
حامد چند سناریو برای ظهور و حضور رقیبان در این عرصه ارائه می‌کند. او در این‌باره گفت: «فرهنگ‌سازی اولین اتفاقی است که می‌افتد. در این صورت راه برای همه هموار می‌شود و ما هم از این بابت خوشحال می‌شویم. رقیبان باعث می‌شوند مصرف‌کننده سود ببرد و در کنارش ما نیز ناتوانی‌های خود را بشناسیم، سرعت خود را افزایش دهیم و ضعف‌هایمان را برطرف کنیم.»
البته آنها برای حضور رقیبان استراتژی خاصی ندارند و برنامه اولیه سند چشم‌انداز آنهاست. اگر در ادامه فعالیت اتفاقی رخ داد، در آن زمان تصمیم‌گیری می‌کنند.

ستاره

شرکت سانا گستر سبز شرکتی است که به یک سالگی خود نزدیک می‌شود. این شرکت دو محصول اوبار و آچاره را به بازار معرفی کرد. اوبار اپلیکیشنی در حوزه حمل و نقل است.
حامد در مورد شکل‌گیری ایده اوبار گفت: «معاونت علمی ریاست جمهوری لیستی از نخبگان دارد، ما هم در آن لیست قرار داریم. یک بار دکتر ستاری به نیویورک آمد. به ما گفتند پروپوزالی بنویسیم. ما در حال نگارش پروپوزال آچاره بودیم. یکی از خدماتی که در پروپوزال نام بردیم بار زدن و اسباب‌کشی بود. برای آمار و ارقام به سایت راهداری مراجعه کردیم و دریافتیم در حوزه حمل و نقل بسیار ناکارآمد هستیم؛ یعنی تریلی بسیاری خریده‌ایم اما بار نداریم. آمار و ارقام را آنالیز کردیم و برای اوبار پروپوزال نوشتیم و سرمایه‌گذار هم یافتیم. در آن زمان بچه‌ی ناخواسته سانا متولد شد.»
با اینکه کارآفرینان اعتقاد دارند داشتن دو استارت‌آپ همزمان باعث شکست تیم است، اما این تیم سه‌نفره قصد داشتند مثال نقض این گفته باشند. با این وجود پیش بردن دو استارت‌آپ کار آسانی نیست و گاه با چالش‌هایی مواجه می‌شوند.
حامد درباره چالش‌ها و سختی پیش بردن دو محصول می‌گوید: «اینکه روی این دو تمرکز داشته باشیم خیلی سخت است. اصل قضیه این است که وقتی دو محصول را نگاه می‌کنی دو محصول هستند، اما وقتی سانا را مورد بررسی قرار می‌دهیم می‌فهمیم که سانا چرخه خدمات در صنایع مختلف را متحول می‌کند. در پشت صحنه این دو برنامه یکی هستند؛ توسعه‌دهنده‌ها یکی هستند، پوسته نرم‌افزارها شبیه یکدیگر است. تا اینجای کار جلو آمده‌ایم و در ادامه باید ببینیم چه تصمیمی خواهیم گرفت.» او در مورد اینکه روی کدام یک تمرکز بیشتری می‌گذارند ادامه می‌دهد: «آچاره جلوتر بود چون ما کار روی آن را شروع کرده بودیم و اوبار از میانه راه به ما افزوده شد، اما همواره سعی کرده‌ایم برحسب نیازشان تمرکز ۵۰ درصدی روی هر کدام داشته باشیم.»

دفتر جدید آچاره ساختمان ویلایی قدیمی بازسازی شده سه طبقه است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz