نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 49 ورودی ورودی صفحه 18

سکوت بادزنگ‌ها‌‌ را بشکنیم

برنامه جدی وزارت ارتباطات دولت یازدهم برای گسترش پهنای باند و توجه ویژه به کسب‌وکارهای نوپا امید تازه‌ای را به مشام بسیاری از جوانان این مرز و بوم رساند و باعث داغ شدن بازار استارت‌آپ‌ها شد. اما به دلایل مختلفی تعداد استارت‌آپ‌هایی که در چهار سال گذشته توانستند تبدیل به کسب‌وکار موفقی شوند چندان هم امیدوارکننده نبود.

از زمانی هم که بختک فیلترینگ گاه و بی‌گاه روی سینه کسب‌وکارهای نوپا نشست اوضاع سخت‌تر شد وکم نبودند آنهایی که دیگر دل و دماغ زیادی نداشتند و دست از امید بستن برداشتند. اغلب فکر می‌کردند یک پای حوزه استارت‌آپی کشور همیشه می‌لنگیده و کسی هم نبوده زیر بازوان آن را بگیرد. خلاصه از دید آنها اصلاً اوضاع درست‌بشو نبوده که نبوده.

آنچه این روزها تاحدی دلگرم‌کننده به نظر می‌رسد تمرکز ویژه وزیر پیشنهادی ارتباطات بر موضوع استارت‌آپ‌هاست، موضوعی که به وضوح در نطق دفاعیه او در مجلس شورای اسلامی هم دیده می‌شد. هنگامی که جهرمی از برنامه خود در زمینه فناوری اطلاعات حرف زد به ‌طور مشخص بر موضوع اشتغال‌ و کسب‌وکارهای نوپای این حوزه تاکید ‌کرد.

حالا این کسب‌وکارها چشم‌شان به وزیر پیشنهادی ارتباطات در کابینه دولت دوازدهم دوخته شده و منتظرند ببینند این جوان دهه شصتی که شناخت خوبی هم از فضای استارت‌آپی کشور دارد چگونه می‌خواهد تمام‌قد در مقابل کسانی بایستد که سنت‌گرا هستند، مدام برای کسب‌وکارهای نوپا مانع‌ می‌تراشند و اعتبار آنها را خدشه‌دار می‌کنند.

هرچند تنوع ایده‌های استارت‌آپی همواره از سوی برخی افراد دستمایه طنز قرار گرفته و شعار «هر ایرانی یک استارت‌آپ» زیاد به گوش‌مان خورده است، با این حال مطرح شدن موضوع استارت‌آپ‌ها در بالاترین سطوح سیاست، آن هم از زبان مهم‌ترین فرد حوزه، به خوبی نشان می‌دهد جایگاه این واژه در حال دگرگونی است. استارت‌آپ نه تنها دیگر یک ژست فردی یا کارکرد اقتصادی صرف نیست، بلکه تبدیل به یک مطالبه اجتماعی شده است.

بدون شک استارت‌آپ‌ها پرجمعیت‌ترین و جذاب‌ترین بخش فناوری اطلاعات هستند. شاید همین موضوع آنها را در کانون توجه و در صدر برنامه‌ها و وعده‌های بالاترین سطوح سیاست‌گذاری قرار داده است. هرچند حوزه استارت‌آپی کشور بیشتر حباب است و هنوز اتفاق بزرگی در آن رخ نداده، اما باید فرهنگ آن دست‌کم از سوی بازیگران این حوزه جدی گرفته شود. همان‌گونه که اگر باد وزیدن نگیرد، کسی نوای بادزنگ‌ها را نمی‌شنود، اگر زمینه فعالیت کسب‌وکارهای نوپا نیز فراهم نشود، تحرک و پویایی بازار فناوری اطلاعات جای خود را به سکوت و رکود می‌دهد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz